Відділ освіти Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області

 

Природоохоронна акція «Годівничка» в Подільському районі

Apr 3, 2018
Зима – один з найскладніших періодів у житті птахів. Не тільки холод і рясний сніговий покров згубно впливають на птахів, що залишилися зимувати разом з нами, а й брак і недоступність корму – основного джерела для поповнення енергетичного запасу, без якого неможливо підтримувати нормальну життєдіяльність організму.

Значна частина енергії взимку втрачається на підтримку постійної температури тіла, яка в птахів взимку становить від 39 до 49 оС. У зв’язку з цим синиця взимку витрачає на пошук їжі у 20 разів більше часу, ніж навесні. І на жаль, не завжди пташці вдається знайти взимку необхідну кількість їжі. Згідно зі статистичними даними у суворі зими з 10 великих синиць (цей вид найчастіше зустрічається у наших населених пунктах) виживає 1-2 синиці. Ось чому так життєво необхідно підгодовувати птахів взимку. Саме тому еколого-натуралістичним відділом центру дитячої та юнацької творчості Подільського району з грудня по березень 2018 року проводився районний етап Всеукраїнської природоохоронної акції «Годівничка», основним завданням якої було:

• ознайомлення з видовим різноманіттям зимуючих птахів своєї місцевості;

• надання учням знань з біології птахів, аспектів їх підгодівлі;

• оволодіння методиками визначення, спостереження та обліку зимуючих птахів;

• розвиток гуманного ставлення до птахів, мотивація до їх охорони.

Під час проведення акції діти вивчали орнітофауну своєї місцевості, складали каталог птахів та визначали місця, де птахи зустрічаються найчастіше, заготовляли корм та виготовляли годівнички. Діти дізналися, що птахи, які залишаються зимувати в наших краях живляться переважно, рослинною їжею: насінням, ягодами, бруньками дерев. З комахоїдних птахів залишаються зимувати лише ті, які можуть добувати комах з-під кори дерев (синиці, дятли), але й вони частково переходять на насіння.

В селах проводилися агітаційні бесіди, які дали неабиякі позитивні результати, кількість годівничок з кожним днем зростала, вони були різні за конструкцією і формою, але призначення мали одне – годувати птахів під час морозів і снігів.

Учні та гуртківці разом з педагогами займалися розвішуванням годівничок в садках, на деревах біля шкіл, будинків, під наглядом дорослих здійснювали регулярне підживлення пернатих. Біля годівниць можна було зустріти більше десятка видів птахів, серед них: велика синиця, домовик, польовий горобець, голуб, снігур, сойка. не відмовлялися від смачненького ворона й сорока.

В кожному загальноосвітньому закладі проводилися заходи, які сприяли духовному збагаченню дітей, активізували бажання допомагати птахам взимку, викликали бережливе ставлення до них, виховували любов до природи, до всього живого навкруги: конкурс на кращу годівничку, конкурс малюнків, віршів та творів, виховні години.

Керівниками гуртків ЦДЮТ проводилися бесіди «Бережіть птахів взимку», усний журнал «Птахи лісів України», вікторини «Зимуючі птахи», «Чи знаємо ми птахів», КВК «Птахи – наші пернаті друзі», свято «День зимуючих птахів», «Допомога зимуючим птахам», конкурс на кращий твір та вірш про пташок, конкурси малюнків, фоторобіт та годівничок.